top of page

Léčba šedého zákalu

Šedý zákal

Co je šedý zákal

Šedý zákal nebo také katarakta je onemocnění, které postihuje oční čočku. Dochází při něm k zakalování čočky, které má za následek horší průchodnost světelných paprsků na sítnici. Vidění je pak neostré a zastřené jakoby přes šedý závoj. 

Co způsobuje šedý zákal

Šedý zákal se nejčastěji objevuje po 60. roce života a postihuje více jak 70% populace. Může postihnout jedno i obě oči.

Samotná příčina šedého zákalu zatím nebyla odhalena. Šedý zákal má úzkou souvislost se stárnutím a se změnami ve struktuře čočky. V důsledku chemických změn uvnitř čočky dochází k omezení prostupnosti světla čočkou a poklesu zrakové ostrosti, zejména do dálky. 

 

Na strukturálních změnách čočky se však podílí celá řada faktorů. Mezi ty nejčastější patří:

  • ultrafialové záření

  • diabetes (cukrovka)

  • hypertenze (vysoký krevní tlak)

  • obezita

  • kouření

  • dlouhodobé užívání kortikoidů

  • úrazy oka

  • vysoké refrakční vady

  • dědičnost

Jaké jsou příznaky šedého zákalu

Šedý zákal se rozvíjí pomalu, takže změny jsou zpočátku minimálně rozpoznatelné. Pokud se čočka zakalí více, dochází ke snížení zrakové ostrosti zejména do dálky. Přečíst vzdálený text bývá i s brýlemi obtížné. Vidění se stává zamlženým a dochází ke ztrátě kontrastního vidění. Může se změnit i barevné vnímání na každém oku.

Jak se šedý zákal léčí

Chirurgie je jedinou účinnou metodou při léčbě katarakty.

Provádí se jako ambulantní zákrok v lokální anestezii za méně než 20 minut. Po rozmělnění původní čočky ultrazvukem nebo nově také pomocí femtosekundového laseru jsou zbytky čočky odstraněny a na původní místo je implantována nová umělá nitrooční čočka. 

Tento postup je minimálně invazivní a hojení je tak velmi rychlé, již do druhého dne po operaci. 

Průběh operace

Katarakta 1.jpg
Katarakta 2.jpg

Vhodnou volbou implantátů nitroočních čoček je možné u pacientů dosáhnout výrazně lepšího vidění na různé vzdálenosti. K dispozici jsou monofokální, asférické, multifokální i torické čočky.

Naši lékaři vám rádi pomohou s výběrem té nejvhodnější varianty.

Katarakta.jpg

Ceny uvedeny za oko

Operace šedého zákalu je hrazena zdravotními pojišťovnami. Nad základní rámec pojištění nabízíme našim klientům také možnost zvolit si některý z našich doplňkových balíčků pro lepší vidění. Spolu s lékařem si tak mohou klienti vybrat řešení šité na míru jejich potřebám 

Proč bych měl/a uvažovat o prémiové čočce? 

Prémiové čočky mají lepší kvalitativní parametry, vidění je s nimi lepší a ostřejší při zhoršených světelných podmínkách, eliminují nežádoucí světelné efekty a více se svými vlastnostmi přibližují standardní lidské čočce. V multifokálních verzích umožňují obnovit vidění na preferované vzdálenosti (balíček DUO) nebo dokonce všechny vzdálenosti (trifokální čočky - balíček TRIO). 

Základní řešení

MONO 

Plně hrazeno zdravotními pojišťovnami

0 Kč

Doplňkové balíčky

Ceny uvedeny za oko

MONO Premium

Určeno klientům, kteří chtějí víc, než jen základní řešení a nevadí jim nosit brýle. Součástí balíčku je implantace prémiové asférické čočky. Je možné volit variantu do blízka nebo do dálky

10.900 Kč

DUO

Vhodné pro klienty, kteří se chtějí zbavit brýlí a vidět ostře na 2 vzdálenosti: do dálky a na střední vzdálenost. Součástí balíčku je implantace prémiové bifokální čočky

21.900 Kč

TRIO

Balíček doporučujeme náročným klientům, kteří chtějí řešit vidění na blízko, do dálky i na střední vzdálenost (např. na PC). Součástí balíčku je implantace prémiové trifokální čočky 

28.900 Kč

bottom of page